FILMY

Aktuálně v rámci projektu CinEd nabízíme 22 filmů s českými titulky, včetně přeložených metodických výukových materiálů, které slouží pedagogům. Nově se od ledna 2021 do kolekce zařadila pásma dokumentárních litevských filmů, překrásné pásmo počátků filmů a pro zkušené pedagogy, kteří s námi spolupracují již delší dobu nabízí CinEd pásmo experimentálních filmů. Počet filmů a překladů se každý rok navyšuje. Ve školním roce 2022/23 bude o zařazení titulu usilovat Chorvatsko a Řecko.

Kolekce se pyšní – vedle nových zahraničních titulů – také českým velikánem loutkového filmu: Císařovým slavíkem. 

Celá kolekce filmů včetně filmových pedagogických video bonusů (sestřihy napříč filmy kolekcí zaměřené na jedno téma- napr. „U stolu“, „V autě“, „Konflikty“ atd.) vhodných pro výuku je k dispozici zde.

Tituly uvádíme také níže. Pojďme se na ně podívat!

Nabídka filmů s českými titulky:

Modrý tygr (ČR 2012, 90 min.)

Režie: Petr Oukropec

Johanka a Matyáš bydlí s rodiči v zapomenuté botanické zahradě uprostřed města, které řídí zlý starosta Rýp. Ve škole nezapadají mezi spolužáky, nepoužívají mobily a nenosí značkové oblečení, ale čtou knihy a rozumí přírodě.  Johanka má obrovskou představivost a její myšlenky jí ožívají před očima. Jednoho dne ožije i modrý tygr, kterého Johanka ráda kreslí. Tygr způsobí dopravní zácpy, zdá se také, že žere psy, kteří se ztrácejí ve staré čtvrti kolem radnice. Celá tato oblast, včetně kouzelné botanické zahrady, má být zbourána a na jejím místě vystaveno komerční zábavní centrum.  Jediný, kdo tomu může zabránit, je Modrý tygr. Nyní je na Johance a Matyášovi, aby ochránili tygra před spáry zlého starosty a jeho kumpána a zachránili zahradu.  

Věková kategorie: 6+


Císařův slavík (Československo 1948, 72 min.)

Režie: Jiří Trnka, Miloš Makovec

Císařův slavík je volnou adaptací slavné pohádky Hanse Christiana Andersena. Režisér Jiří Trnka spolu se svými spolupracovníky děj zarámoval do snu dítěte, což přineslo velkou svobodu v možnostech práce s konkrétními výtvarnými i příběhovými motivy. Animovaný film patří k uměleckým vrcholům Trnkova raného filmového období.

Věková kategorie: 6+


Začátek školního roku(Francie 1956, 24 min.)

Režie: Jacques Rozier

V provensálské vesničce začíná nový školní rok. René neudělal prázdninový domácí úkol, a tak hodí aktovku do řeky. Když dorazí do školy, obrátí se a vydá se cestou směrem k lesu. Několik hodin si užívá záškoláctví v přírodě zalité světlem, až nakonec náhodou najde svou aktovku…

Věková kategorie: 6+

Pozn.: Film je uváděn v celovečerním pásmu společně s titulem Světýlko.


Světýlko (Francie 2003, 15 min.)

Režie: Alain Gomis

Dakar, Senegal. Fatima je osmiletá holčička. Kdykoli otevře ledničku, přemýšlí nad tím, jestli až ji zavře, bude světlo svítit dál. Přijde na to, že ne. A tak vyjde na ulici, zavře oči, otevře je a zase je zavře… Existují lidé kolem, když má zavřené oči?

Věková kategorie: 6+

Pozn.: Film je uváděn v celovečerním pásmu společně s titulem Začátek školního roku.


Aniki Bóbó (Portugalsko 1942, 71 min.)

Režie: Manoel de Oliveira

V Portu se skupina dětí šťastně potuluje po březích řeky a ulicích města, kde si dopřávají své oblíbené hry. Carlitos, plachý a zasněný chlapec, soupeří s Eduardinhem, malým gangsterským vůdcem, aby si podmanili srdce krásné Teresinhy. Malý Carlitos je připraven udělat cokoliv, dokonce i ukradou panenku z obchodu, aby ji Teresinhe daroval. Brzy se napětí mezi oběma soupeři zintenzivní…

Věková kategorie: 6+

 

Duch úlu (Španělsko 1973, 97 min.)

Režie: Víctor Erice

Píše se rok 1940. Ve španělské vesničce, těsně po občanské válce,  promítá putovní kino Frankensteina od Jamese Whaleina. Obyvatelé jsou fascinováni. Stejně tak Ana, osmiletá holčička, podléhá duchu hrůzostrašného monstra. Brzy tvrdí, že ho zahlédla obcházet okolo vesnice…

Věková kategorie: 11+

Úkryt (Bulharsko 2010, 88 min.)

Režie: Dragomir Sholev

Rodiče dvanáctiletého Rada byli natolik zaneprázdněni přepínáním televize, zavařováním okurek a povídáním si o politice, že si ani nevšimli, že jim synek vyrostl. Teď nechápou, co se s ním děje. Proč se potom co na dva dny zmizel neomluví a ani proč je připravený znovu utéct s prvním punkáčem, kterého potká na ulici.

Věková kategorie: 11+

Místo (Itálie 1961, 93 min.)

Režie: Ermanno Olmi

Domenico Cantoni je přijat do firmy, kde pracuje půvabná Antoinetta. Nezkušený a nesmělý mladík si zvyká na novou práci a zamiluje se do své kolegyně. Ona však dává přednost kolegům z lepších rodin…

Věková kategorie: 11+


Kámen v kapse (Portugalsko 1987, 92 min.)

Režie: Joaquim Pinto

Dvanáctiletý Miguel je potrestán za své výsledky ve škole: o prázdninách musí pomáhat v pohostinství své tety. Zpočátku znuděný chlapec se spřátelí s pracovníky pohostinství: servírkou Luisou nebo rybářem Joãoem. Příjezd nového hosta doktora Fernanda však převrátí život tohoto poklidného místa naruby a změní Miguelovo myšlení.

Věková kategorie: 11+

jak jsem strávil konec světa (Rumunsko 2006, 106 min.)

Režie: Cãtãlin Mitulescu

Bukurešť, 1989 – poslední rok Ceauşeskovy diktatury. Sedmnáctiletá Eva žije s rodiči a sedmiletým bratrem Lalaliluem. Je krásná. Prvně se zamiluje a objevuje mučivou nerozhodnost dospívání a složitost dospělého života. Má tajný sen, o němž kromě jejího bratra nikdo neví: utéct z Rumunska a cestovat po světě.

Věková kategorie: 11+

Bláznivý Petříček (Francie 1965, 112 min.)

Režie: Jean-Luc Godard

Jeden z nejznámějších filmů francouzské nové vlny přináší mladým divákům neočekávaný a zneklidňující umělecký zážitek. Bláznivá cesta Ferdinanda a Marianne před zákonem je metaforou o hledání lidské i umělecké svobody.

Věková kategorie: 15+

 


Kat (Španělsko, 87 min.)

Režie: Luis García Berlanga

José Luis, mladý zaměstnanec pohřebního ústavu, se během obřadu ve vězení setká s katem
Amadeem. Když mu nese kufr s nástroji, který zapomněl v jeho dodávce, seznámí se José Luis s
katovou dcerou Carmen a zamiluje se do ní. Carmen brzy otěhotní a pár se musí vzít. José Luis
vlivem okolností, tlaku a nedostatku vůle přijme místo kata, aby získal dům a lepší plat, avšak doufá,
že práci nebude muset nikdy vykonávat.

Věková kategorie: 15+

Muž bez minulosti (Finsko 2002, 97 min.)

Režie: Aki Kaurismäki

Muž s cestovní brašnou, který přijíždí do Helsinek, je přepaden a zmlácen. Ztrácí paměť. Neví, jak se jmenuje, odkud přišel. Nové přátelé nalézá na předměstí mezi bezdomovci a objevuje lásku. Zamiluje se do pracovnice Armády spásy. Po zveřejnění jeho fotky v novinách se musí rozhodnout, jak naloží se svou novou/starou identitou. Příběh o lidech, kteří stále vědí, jak být něžní.  

Věková kategorie: 15+

Nejšťastnější dívka na světě (Rumunsko 2008, 100 min.)

Režie: Radu Jude

Delia, 18letá dívka, vyhrává krásné auto v soutěži společnosti vyrábějící pomerančový džus. Na oplátku má Delia učinkovat v reklamě, která přednosti tohoto džusu vychvaluje. Delia však není žádná herečka. Natáčení reklamního spotu se komplikuje a počet záběrů narůstá. Rodiče dívky chtějí auto prodat a získat nějaké peníze, zatímco Delia by raději odjela k moři se svými přáteli.

Věková kategorie: 15+

Krev (Portugalsko 1989, 98 min.)

Režie: Pedro Costa

Blíží se Vánoce a dospívajícího Vincenta a jeho malého bratra Nina z jedné portugalské vesnice znepokojuje častá nepřítomnost jejich otce. Podivné kšefty dospělých je svedou dohromady s mladou Clarou, která pracuje u nich ve škole. Společně plánují, že vytvoří tajnou rodinu a pokusí se překonat každodenní překážky… Příběh o zrání chlapeckých hrdinů natočený v brilantních černobílých kompozicích obsahuje řadu pro režiséra typických mysteriózních prvků.

Věková kategorie: 15+

Znovuvynalezená kinematografie (francie 2020, 69 min.)

 

Znovuvynalezená kinematografie

Program tvořený dvojím pásmem experimentálních a avantgardních filmů otevírá dveře k filmovému umění, které je překvapivé, ale i méně známé, je však schopné povzbudit citlivost a podnítit kreativitu všech. Cílem je ukázat mladým divákům nejen abstraktní formy, ale i to, jak mohou být filmové experimenty hravé. Nové pásmo krátkometrážních filmů kolekce.

Věk: 13+

 


z počátků kinematografie (francie 2020, 45 min.)

Program představuje výběr pásma filmů, které byly uváděny při prvních projekcích bratří Lumièrů na konci 19. století. Zachycuje zrod kinematografie jako techniky a zábavy a navazuje na počátky její industrializace. I když film v roce 2020 oficiálně oslavil 125 let, je ve srovnání s jinými druhy umění, která jsou tisíciletá, jako architektura, hudba nebo malířství, čerstvou novinkou. Diváci mohou otevřít kouzelnou pokladnici, ze které se vynoří tisíce tváří v pohybu, lidí zjevujících se i mizejících, amatérských a profesionálních herců, anonymních kolemjdoucích, kteří se „lapili“ na filmových páskách prvních kamer. Pohybující se obrazy beze zvuku, nebo s ním, který promlouvá ke všem, ať už žijí v jakékoli zemi a mluví jakýmkoli jazykem, jsou odrazem a svědectvím historického kontextu. Nezůstávají v něm však uzavřeny. I v dnešní době vytvářejí vazby s dalšími filmy…

Věk: 6+

 

Program litevských dokumentárních filmů (litva 2020, 44 min.)

Antologii litevských dokumentárních filmů tvoří tři krátké filmy kolekce CinEd: „Sny staletých“ od Robertase Verby (1969), „Cesta lukami zahalenými v mlze“ od Henrikase Šablevičiuse (1973) a „Sám“ od Audriuse Stonyse (2001).

Věk: 10+

 

 

VE VÝSTAVBĚ (ŠPANĚLSKO 2001, 106 min.)

Režie: José Luis Guerín

Sestřih sto deseti hodin materiálu nás zavede na hranici dokumentu a fikce, do ulic obytné čtvrti Barcelony, kde probíhá výstavba nových domů. Snímek José Luís Guerína je svědectvím ubíhajícího času. Stejně tak jako se během let mění architektura města, mění se i jeho obyvatelé. 

Věková kategorie: 15+

 

 

Mezičas (Itálie 2012, 90 min.)

Režie: Leonardo Di Costanzo

Neapol ovládá mafiánská organizace. Ta uvězní mladého Salvatora ve velké opuštěné budově a nařídí mu, aby hlídal dívku Veroniku. Navzdory svému záhadnému uvěznění se z teenegerů brzy stanou spojenci, kteří se rozhodnou své rozlehlé vězení prozkoumat…

Věková kategorie: 15+ 

strach jíst duše (německo 1974, 92 MIN.)

Režie: Rainer Werner Fassbinder

Šedesátiletá Emmi má tři dospělé děti a pracuje jako hospodyně, aby si přivydělala v důchodu. Potká mladého Marokánce jménem Ali a zamiluje se do něj. Když se pár rozhodne vzít, všechno a všichni se obrátí proti nim. Dokonce ani vlastní děti Emmi nechtějí mít se svou matkou nic společného – dokud se nedozvědí o Aliho působivých úsporách. Když vnější tlak konečně poleví, napětí mezi Emmi a Alim vzroste, ten se nakonec cítí být přitahována jinou ženou.

Věková kategorie: 15+ 

smutek/zhaleika (bulharsko, NĚMECKO 2016, 92 MIN.)

Režie: Eliza Petkovová

Lora, 17letá dívka, žije v malé bulharské vesnici v horách, kde jako by se zastavil čas. Náhle se musí vyrovnat se smrtí svého otce. Její rodina a vesničané očekávají, že se oddá žalu a bude dodržovat zaběhlé tradice. Od úmrtí otce musí nosit černou, nemá povoleno poslouchat hudbu a měla by dodržovat různé smuteční rituály. Lora si však nechce nechat vzít požitky mládí. Její touhu žít normální život narušuje soud ostatních, kteří ji nutí do role poslušného sirotka. První režisérka kolekce k nám promlouvá poetikou kouzelné, nedotčené krajiny a citlivě předkládá téma setkávání i rozporu generací, tradic a současného světa…

Věková kategorie: 15+ 

Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Kreativní Evropy. Děkujeme za podporu!