Představujeme jeden ze tří nových přírůstků do kolekce CinEd Česká republika!
Bilance roku 2023?
Radosti: Největší radost máme z narůstající spolupráce v ČR, z propojování mezi organizacemi působícími jak v oboru, tak v kultuře a vzdělávání, z toho, že si CinEd ČR udržela prvenství v mezinárodní rodině 14 evropských partnerů a to v pořádaných akcí i číslech oslovených mladých diváků (2965 v monitorovaném školním roce 2022/23). Od září a začátku toho nového jsme již na čísle 1343!
A co v novém kalendářním roce? Máte se na co těšit, zrovna jsme kolekci rozšířili o nové chorvatské filmy a to dokonce místo plánovaných dvou kusů o tři! Dva z nich jsou již otitulkovány a k dispozici těm nejodvážnějším, kteří rádi vstupují do neznáma, a ten třetí vzadu? V běhu. . . co nejdříve doběhne i k vám do škol.
A co teprve nový Atlas CinEd, který je už také online? V brzké době bude vzorně přeložen, zobrazovat některé z výsledků jednotlivých zemí a prací s dětmi – tak se můžeme podívat, jak si žije Tygr třeba v Bulharsku, nebo Itálii. Hurá!
Přiznáme se, máme i nějaké ty starosti, ale kdo ne v dnešní době? S vděčností a pokorou, se na vás těšíme se i v roce 2024. Máme za sebou dlouhou cestu, poskytli jsme inspiraci mnoha menším programům, vzory metodických materiálů, metodiky. Doufáme, že si kolegové a pedagogové vzali ze CinEdu to podstatné, to nejlepší – jsme tu pro sdílení a posun oboru, chceme táhnout společně za jeden provaz dál. V posledních letech vypadá, že se tato idea daří naplňovat – máme po všech těch letech upřímnou radost, posunujeme se. CinEd zůstává stále největším evropským projektem v oboru, ČR je díky Asociaci českých filmových klubů přímo u tohoto vzácného zdroje, který stále hledá nové cesty k přiblížení filmu dětem. Víme však, že rok 2024/25 bude pro CinEd nelehký. Kreativní Evropa v tomto roce neplánuje vypsant grant filmové výchovy. Věříme, ale že náš dům je postaven na dobrých základech a zůstáváme optimisty – věříme, že když přijde ono zemětřesení, Ministerstvo Kultury ČR ani v desátém roce života CinEd nenechá padnout a podrží ruku u základů přesně v tom okamžiku, kdy to budeme potřebovat nejvíc. ANo, takže hlavu vzhůru – uděláme vše pro to, abychom s vámi a dětmi mohli pracovat dál a přinášet ČR, dětem a pedagogům nějaké to know how i ze zahraničí!
Děkujeme za přízeň, víme, že v počátcích naše filmy byly často odsuzovány jako pro mladé diváky příliš složité. A hle historie CinEd ukázala, že děti zvládnou i pro dnešní časy tak netypické artové filmy, starou poctivou filmařskou školu, pestrost žánrů, která nemusí hýřit akcí – a jak rádi s nimi pracují! Toto je opravdová krása!
A CO VÁM / NÁM VŠEM PŘEJEME?
Nechť je váš rok veselý, vybalancovaný, s hlavou vzhůru, plný vzájemného porozumění, pozitivně semknutý, tolerancí, kvalitními filmy, kulturou, kreativitou, úsměvy a zdravím k radosti nás všech naplněný!
Podzimní jízda a nový školní rok CinEd
Podzim byl barevný a vlídný, stejně jako aktivity CinEd, nezastavili jsme se a od září do prosince s námi prošlo vzdělávacími projekcemi filmů 1365 žáků a studentů různých stupňů škol.
Ve velmi plodné a výjimečné spolupráci pokračujeme s Free Cinema, ASFAV i Animánii na plzeňském festivale. Pořádali jsme projekce s tradičními centry Kasárny Karlín, kinem Ponrepo, nově s kinem Altas, podpořili projekcemi s dílnami skvělé a velmi aktivní kino Napajedla, ve školách proběhly desítky projektových dnů, projekce, workshopy, s některými se rozjely dlouhodobé projekty – natáčení dětí a jejich dokumentu o prarodičích, a v neposlední řadě máme za sebou krásné vzdělávací akce pro pedagogy Snad největší z nich proběhla v úzké spolupráci s Pražským filmovým kufrem, celodenním programem FESTDNE pro pedagogy, ten byl nabitý workshopy a projekcemi až po strop. S Národním pedagogickým institutem jsme k této akci vytvořili i publikaci FILMOVÁ A AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVA | UKÁZKY MOŽNÝCH PŘÍSTUPŮ K VÝUCE – ke stažení ZDARMA ZDE a se skvělou českou kanceláří Kreativní Evropy se spolupodíleli na tvorbě brožurky s přehledem o subjektech působících v ČR. Reprezentovali jsme ČR na mezinárodním setkání partnerských zemí v Sofii a o pár dnů později se podíleli se na projekcích a filmových workshopech v romských horských vesnicích, kde žijí děti s rodinami v extrémně chudých podmínkách, ale díky filmu a filmovým projektům, do kterých se se svým učitelem zapojili cestují po Evropě, řada z nich vstupuje i na umělecké školy.
CinEd rozehrál malou letní symfonii na filmových festivalech a táborech pro děti a mládež...
V létě se tým CinEd pustil do sázení radosti i mimo tradiční oblast projektových dní v Praze a postupně navštívil různé části republiky. A byla to jízda opravdu plodná – mohli jste s námi zažít edukativní projekce na Anifilmu v Liberci, projekce s workshopy pro děti na Českých Vizích v Ústí nad Orlicí, na MFF ve Zlíně jsme se účastnili Industry programu a mezinárodní konference Kino za školou (spoluorganizace Kreativní Evropou Media Desk CZ, ASFAV) zorganizovali zde s Národním
pedagogickým institutem a ASFAV filmový projektový den pro učitele, krásné dny spojení hudby a filmu na dětském hudebním táboře I-AME (International Association for Music Education) a tradičně jsme zakončovali letní sklizeň na Letní filmové škole v Uherském Hradišti workshopy experimentálních filmů s projekcemi a vlastními výtvory.
Těšíme se na vás na vzdělávacím semináři v Olomouci
KDY?
KDE?
ZADARMO?
AKREDITACE MŠMT DPP?
15.5. 2023 do 13-17h
Umělecké centrum UP Olomouc | Univerzitní 3 | Velký sál
ANO
ANO! Po registraci ZDE
TRADÁÁÁÁÁ!
Přecházíme na nový přehrávač našich filmů!
Po skvělé a nelehké práci našich vývojářů s radostí oznamujeme spuštění nového přehrávače, který vám pomůže k projekcím zdarma a odkudkoliv!
PROČ TA ZMĚNA?
Starý přehrávač měl již 8 let, byl z něj dědeček, za tu dobu se také naše evropská rodina rozrostla na 13 zemí. Byl prostě unaven a ne vždy podával ty nejlepší výkony.
CO TO PRO NAŠE UŽIVATELE ZNAMENÁ?
- výběr filmů a jejich objednání se zjednoduší
- vše budete vykonávat na jediné adrese: cined.eu (žádná přesměrování na další platformu, vybíráte i objednáte na stejném místě)
- přehrávač chrání vás i nás, naše filmy před piráctvím, jedině tak vám je můžeme poskytovat zdarma
- přehrávač je bezpečný, byť vás některé antivirové systémy ve školách před jeho instalací mohou varovat
CO MUSÍM UDĚLAT, ABYCH MOHL ZNOVU PROMÍTAT?
- pokud jste již do projektu jako uživatelé byli registrovaní obdržíte od nás mail s výzvou k nastavení hesla či jiných chybějících údajů pro přístup k novému přehrávači
- systém vás po přihlášení k uživatelskému účtu a objednání filmu vyzve sám ke stažení přehrávače, po instalaci přehrávače, naleznete všechny objednané filmy (po jeho otevření a přihlášení) uvnitř – tak jak jste byli zvyklí
- instalaci můžete potvrdit, garantujeme, že přehrávač je opravdu bezpečný pro vaše PC
- film zůstane v přehrávači opět 30 dní
- titulky volíte opět v pravém dolním rožku
- pro úspěšné a hladké projekce doporučujeme vždy stažení filmu do počítače v HD kvalitě
DÍVEJME SE SPOLU!
V roce 2023 přejeme nám všem co nejvíce světelných zázraků a (nejen) filmové příběhy s dobrým koncem.
Děkujeme za přízeň, příležitosti a podporu všem partnerům, filmovým přátelům, kolegům z kulturních center a festivalů, spolupracovníkům, milovníkům všeho umění, ASFAV, mateřské AČFK, Ministerstvu kultury ČR a Kreativní Evropě.
Oceňujeme vaši energii, pracovitost, chuť měnit a posouvat věci kupředu a v neposlední řadě za váš smích, nakažlivější než největší strašák minulých let.
Nejpokornější díky patří dětem, studentům a jejich učitelům, kteří si nás k sobě povolali a měli chuť pracovat s filmem.
CINED ČR BILANCUJE:
Bilance minulého roku nás, i přes nepříznivé pandemické podmínky ohromila. Realizovali jsme více než 80 filmově-vzdělávacích aktivit pro více než 2700 diváků. Navštívili jsme řadu festivalů (Letní filmová škola v UH, Animánie, MFF Zlín, ČeSké vize, Open Cinema aj.), škol (síť škol SCIO, ZŠ Drtinova, ZŠ Petříkova, ZŠ Spojenců, Mensa Gymnázium Praha, Gymnázium a Hudební škola, Gymnázium Truhlářská, Vyšší odborná škola herecká, FAMU, UTB a mnoho jiných) a inspirativních akcí (Den dětí v Kasárnách Karlín, Umění do lavic, Kino za školou, Týden kreativního vzdělávání, FUK). Podpořili jsme řadu příměstských táborů v Praze (AeroŠkola), Českých Budějovicích (Amepora), Západočeskou galerii Plzeň společně s Animánií, ale také překročili hranice Slovenska k nejpotřebnějším na inkluzivní tábor pro postižené děti a děti ukrajinských uprchlíků v Košicích v Kinu Úsmev. Třem vybraným pedagogům jsme poskytli podrobné doučování v oblasti filmové výchovy a práce s filmy z kolekce CinEd a mnoha dalším metodickou podporu na dálku.
Vyhoupli jsme se na první příčku mezi všemi 13 evropskými partnery CinEd v počtu projekcí a oslovených diváků.
Velmi nás také těší, že koordinátorka CinEd z České republiky byla zástupci partnerů zvolena mezi zástupce 3 zemí celého konsorcia, které budou v Pedagogickém výboru pomáhat koordinovat sdílení zkušeností a realizaci jednotlivých aktivit CinEd v Evropě. V mezinárodním měřítku se tak Česká republika bude podílet na rozvoji projektu v pedagogické sféře i na vývoji webových stránek, platformy a nových nástrojů, pomáhat nejmladším a nezkušeným zemím, které do projektu přistupují.
České republice se podařilo vstoupit mezi nejuznávanější partnery směrem k příkladu dobré praxe.
V neposlední řadě obrovský dík směřuje celého týmu CinEd za neúnavnou podporu a práci, našim skvělým pobočkám Free Cinema a Animánie.
Dívejme se spolu co přinese rok 2023, budeme na svých místech!
Kvíka do každého kina a do každé rodiny!
Neděláme reklamu často, vlastně vůbec, ale tentokrát nám to vzhledem k překrásné animaci a zaměření na mladé publikum prostě nedá… Přijďte do kina na masterpiece Stopmotion, o jehož nauku se v CinEdu běžně stará Animánie… Tentokrát vám ji na velké plátno naservíruje rovnou Asociace českých filmových klubů, český partner CinEd. A je to opravdová krása!
Země: Nizozemsko (Knor / 72 minut)
Režie: Mascha Halberstadová
Scénář: Fiona van Heemstraová
Kamera: Peter Mansfelt
Hudba: Rutger Reinders
Hrají: V českém znění účinkují – Petra Šimberová (Babs), Zdeněk Junák (děda Tuitjes), Jiří Daniel (Tijn), Jana Musilová (maminka), Martin Sláma (tatínek), Aranka Lapešová (teta Christine)
Devítiletou Babs čekají tyhle prázdniny hned dvě báječné věci. Nejdříve zjistí, že ten starý pán s velkým kufrem, který se znenadání objevil u nich doma, je její dědeček, o kterém nikdy neslyšela. A hlavně – děda Tuitjes jí dá k narozeninám roztomilé malé prasátko. Jenomže Kvík, jak se tenhle dáreček jmenuje, je přeci jenom čuník a Babs si ho může nechat jen pod podmínkou, že absolvuje výcvik s dalšími domácími mazlíčky. Vycvičit Kvíka není vůbec snadné, ale Babs je šťastná a prožívá s dědou a svým malým růžovým kamarádem báječné léto… dokud děda nezmizí i s Kvíkem. A dokud se v dědově kufru nenajde přístroj na výrobu sekané. Má s tím snad něco společného blížící se soutěž o nejlepší klobásu?
STOPMOTION je technika animace, při níž je animovaný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o maličké úseky tak, aby po následném spojení vyvolala animace během projekce dojem spojitosti. Výhodou této techniky je možnost animovat prakticky cokoliv. Nevýhodou pak je její velká časová náročnost (například britský celovečerní animovaný film Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka se točil celých 5 let). Mezi české tvůrce využívající ve svých dílech stop-motion animaci patřily legendy jako Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Karel Zeman, Jan Švankmajer či Jiří Barta.
CinEd a Free Cinema uvádí: Vánoční filmové site-specific projekce v kině Ponrepo
termín: 5.12. – 7.12.2022
vstupné: 130 Kč student, pedagogický doprovod zdarma
(Vzdělávací projekce CinEd s prací lektora je poskytnuta zdarma, ze vstupného bude hrazen honorář hudebnímu doprovodu a akrobatům, nájem kina.)
rezervace: alexandra@freecinema.cz
Přetoč Lumiéry ! / komponované pásmo raných filmů z katalogu evropského projektu CinEd; projekce němých a černobílých filmů nemusí být nuda. Představíme Vám filmy, které před více než 120 lety natočili vynálezci kinematografu bratři Lumiérové a jejich současníci. Projekce bude komponovaná jako interaktivní představení, které studenty přenese do atmosféry prvních filmových projekcí. Můžete se těšit na živý hudební doprovod, kabaretní čísla a fakt, že se jako diváci budete sami podílet na podobě představení.
Filmy, které jinde neuvidíš / komentované pásmo experimentálních filmů z katalogu evropského projektu CinEd; studenti se seznámí s možnostmi filmového média, které sahají za hranice jejich fantazie. Film jako deník, v hlavní roli místo herců barvy, tvary a linie, a nebo kocour? Proč ne. Během projekce budou studenti vybízeni ke společné diskuzi, projekci doplní filmová performance s filmovými projektory, do které se budou moci zapojit sami studenti.
PRO NABÍDKU VE FORMĚ PDF KLIKNĚTE PŘÍMO NA OBRÁZEK
Rozšiřujeme kolekci o filmovou lahůdku "Strach jíst duše" Rainera Wernera Fassbindera
CinEd nadílka pro tento rok nekončí. Po bulharské filmové básni venkova, Smutku (Zhaleice) Elizy Petkovové, přinášíme dílo jednoho z nejuznávanějších režisérů evropské kinematografie. Fassbinder se radikálním a na svou dobu zcela zásadním, průkopnickým způsobem pouštěl do kritiky společenských tabu, jako je rasismus, migrace, ale také obecně – buržoazních hodnot. Byl považován za kontroverzního i geniálního umělce.
Výukové materiály jsou již přeloženy a tak jsme nedočkavě nasadili na grafický formát, lingvisté, prosím přimhouřete oči, korektury ještě probíhají a samozřejmě je zaneseme. V tuto chvíli jsem upřednostnili nabídku obsahu, ať jde co nejdříve se školním rokem ven a můžete jej využít. Opět jsme se snažili vytvořit materiál tak, aby byl přehledný, pro snadnou orientaci s historickým a společensko kulturním kontextem, přesahy, hledáním pojítek s filmy a s jinými druhy umění, analýzou políčka, záběru a sekvence, inspirací na pedagogické aktivity před a po projekci filmu.
„Fassbinderovo dílo je jedinečné a fascinující právě tím, jak se v něm pojí inteligentní odstup v nejlepším smyslu slova se silně emotivním nábojem s podvratným společensko-kritickým posláním,“ uvedl filmový publicista Vladimír Heindrich při rozhovoru pro Goethe-Institut při 40 let výročí úmrtí německého velikána.
Jásáme. Přinášíme, jak je u nás už zvykem nelehké, avšak velmi kvalitní sousto. A funguje. Testovali jsme a neskrýváme pohnutí nad reakcemi prvních gymnazistů, kteří se s námi na film dívali.
Viděli mnohé. Skryté i odkryté.
Tenhle kousek je prostě mistrovský.
DÍVEJME SE SPOLU!
CinEd přivádí na Letní filmovou školu režisérku Elizu Petkovovou
Do pestré filmové kolekce mezinárodního programu filmové výchovy CinEd se dostala poprvé i žena – režisérka Eliza Petková a její film Smutek (Zhaleika). Jaké to je zařadit se po bok velikánů Godarda, Berlangy, Olmiho či Kaurismakiho? Proč je dobré promítat filmy studentům, debatovat o filmech na školách? A jak vůbec točit s mladými lidmi? V čem spočívá budoucnost filmové výchovy a jak hodnotí materiály CinEd ke svému filmu? Zveme k debatě o práci s filmem na školách s nadějnou bulharskou režisérkou Elizou Petkovovou. Simultánní překlad zajištěn.
Semináři předchází projekce filmu Smutek, na který účastníky semináře srdečně zveme (od 14.30 h, sál Reduta)
SMUTEK /ZHALEIKA
režie: Eliza Petkovova
Německo, Bulharsko 2016
92 min. / bulharsky s českými titulky / 15+
Lora, 17letá dívka, se musí vyrovnat se smrtí svého otce. Žije v malé bulharské vesnici, kde jako by se zastavil čas. Její rodina a vesničané očekávají, že se oddá žalu. Od úmrtí otce musí nosit černou, nemá povoleno poslouchat hudbu a měla by dodržovat různé smuteční rituály. Lora si však chce i nadále užívat mládí, avšak její touhu žít normální život narušuje soud ostatních, kteří ji nutí hrát roli sirotka.
JIŽ PROBĚHLO:
CinEd ve spolupráci s Francouzským institutem
v Praze zvou na vzdělávací seminář filmové výchovy
4.4.2022 / 9.30 - 15.30
ANOTACE K PÁSMU, SE KTERÝM BUDEME V PRŮBĚHU SEMINÁŘE PRACOVAT:
Program představuje výběr pásma filmů, které byly uváděny při prvních projekcích bratří Lumièrů na konci 19. století. Zachycuje zrod kinematografie jako techniky a zábavy a navazuje na počátky její industrializace. I když film v roce 2020 oficiálně oslavil 125 let, je ve srovnání s jinými druhy umění, která jsou tisíciletá, novinkou. Mladí diváci ve školách s tímto pásmem otevřou kouzelnou pokladnici, ze které se vynoří tisíce tváří v pohybu, lidí zjevujících se i mizejících, amatérských a profesionálních herců, anonymních kolemjdoucích, kteří se „lapili“ na filmových páskách prvních kamer. Pohybující se obrazy beze zvuku, nebo s ním, promlouvají ke všem, ať už žijí v jakékoli zemi a mluví jakýmkoli jazykem, jsou odrazem a svědectvím historického kontextu – nezůstávají v něm však uzavřeny. I v dnešní době vytvářejí vazby s dalšími filmy… Díky filmu učíme děti nejen vidět, slyšet, prožívat, vyjadřovat se s přesahy, detaily, ale také tvořit, propojovat a prožívat syntézu prostřednictvím filmového umění.
SEMINÁŘ JE VHODNÝ:
- pro všechny pedagogy se zájmem o filmovou výchovu
- pedagogy vyučující francouzský jazyk
- kulturní pracovníky, kinaře, zástupce sítě EUNIC, knihovníky aj.
- lektory volnočasových aktivit, pracovníky s mládeží
- studenty VŠ (pedagogické, lingvistické a filmové zaměření)
- všechny zájemce o hodnotné, edukativní projekce a filmovou výchovu
4.4.2022 / 9.30 – 15:30
Francouzský Institut / Kino35
Štěpánská 644, Praha 1, 110 00
Brno - KINO ART 22.4.2022 / 11-16h
Seminář filmové výchovy CinEd: Z POČÁTKŮ KINEMATOGRAFIE
Program představuje výběr pásma filmů, které byly uváděny při prvních projekcích bratří Lumièrů na konci 19. století. Zachycuje zrod kinematografie jako techniky a zábavy a navazuje na počátky její industrializace. I když film v roce 2020 oficiálně oslavil 125 let, je ve srovnání s jinými druhy umění, která jsou tisíciletá, jako architektura, hudba nebo malířství, čerstvou novinkou. Diváci mohou otevřít kouzelnou pokladnici, ze které se vynoří tisíce tváří v pohybu, lidí zjevujících se i mizejících, amatérských a profesionálních herců, anonymních kolemjdoucích, kteří se „lapili“ na filmových páskách prvních kamer. Pohybující se obrazy beze zvuku, nebo s ním, který promlouvá ke všem, ať už žijí v jakékoli zemi a mluví jakýmkoli jazykem, jsou odrazem a svědectvím historického kontextu. Nezůstávají v něm však uzavřeny. I v dnešní době vytvářejí vazby s dalšími filmy…
I. ÚVODNÍ ČÁST 11.00-11.30
11:00 – 11:15 registrace
11:15– 11:30 MEZINÁRODNÍ PROGRAM CINED (představení projektu, nabídka podpory, materiálů školním a kulturním organizacím -filmy, nástroje, cíle a metody, video bonusy, celoroční metodická podpora, projekce ve spřátelených kinech, projektové dny pro školy, nabídka spolupráce)
II. PROJEKCE A PRÁCE S FILMEM 11.30 – 12:30
projekce pásma Z počátků kinematografie (Francie, 2020) / aktivity před projekcí pro jednotlivé stupně škol, analýza jednotlivých snímků
OBĚD 12.30– 13.30
III. ODPOLEDNÍ PRAKTICKÁ ČÁST 13.30 -15:30
- 13.30 – 15.15 jaké aktivity volit po filmu – práce s perspektivou, výroba zoetropu, natočení krátkého filmového „pohledu“, perspektivní trik ve fotografii, stop trik
- 15.15 – 15.30 debata – naše dlouhodobé zkušenosti – výhody zapojování žáků do filmové výchovy, překážky, zkušenosti a hodnocení školení účastníky
- pro všechny pedagogy se zájmem o filmovou výchovu
- pedagogy vyučující francouzský jazyk
- kulturní pracovníky, kinaře, zástupce sítě EUNIC, knihovníky aj.
- lektory volnočasových aktivit, pracovníky s mládeží
- studenty VŠ (pedagogické, lingvistické a filmové zaměření)
- všechny zájemce o hodnotné, edukativní projekce a filmovou výchovu
Akreditováno MŠMT v rámci DVPP
Po roce se vracíme do DOXu mezi další pestré programy kreativního vzdělávání. Ve spolupráci s platformou uMĚNÍM, Společností pro kreativitu ve vzdělávání a Centrem současného umění jsme pro vás připravili následující program… I tento rok je pro vás naše nabídka po registraci zdarma. Proč? Protože kreativní vzdělávání, tedy i filmová výchova do škol patří a my vám k němu chceme nabídnout co nejjednodušší cestu. Pojďte s námi zkusit, co může zážitkové vzdělávání udělat s vašimi studenty!
Omlouváme se malé hrstce účastníků, kteří nemoci zvládli vzdorovat a chtěli za námi přes nepříznivé podmínky přijít a těm nemocným přejeme brzké uzdravení, zaskakujícím za nemocné zase mnoho sil a věříme, že se přece jen letos osobně setkáme, ať už v kině, či školních lavicích, každopádně u filmu.
Všechny přihlášené se pokusíme oslovit v dalším kole seminářů, které je plánováno na duben 2022.
Vraťme se k počátkům filmu, otevřete kouzelnou pokladnici tisíců obrazů – promlouvají ke všem, mladým i starým, ať mluvím jazykem, otevírají cestu do světů, skutečných i fiktivních. Díky filmu učíme děti nejen vidět, slyšet, prožívat, vyjadřovat se přesahy, detaily, ale také tvořit, propojovat a prožívat syntézu prostřednictvím filmového umění.
Součástí semináře je přestávka na oběd.
Akreditace MŠMT v rámci DVPP.
Kdy? 14/02 09:30-14:30
Pro: Učitele, Kinaře, Kulturní pracovníky, Volnočasové pracovníky s mládeží
Kapacita: 30 osob (rezervace nutná)
Cena: ZDARMA
Rezervace: eva.spilkova@acfk.cz
Kdo by neznal slavné bratry Lumiéry, kteří se proslavili vynálezem kinematografu, uspořádáním jedné z prvních veřejných filmových projekcí, ale také natočením desítek krátkých filmů. A znáte kouzelnického filmaře Georgese Mélièse? Tak trochu se společně přeneseme do jejich doby…
Kdy? 11/02 a 20/02/2022 od 15:30-17:30
Pro: Děti, Dospívající, Učitelé
Kapacita: 20 osob (rezervace nutná)
Cena: ZDARMA
Rezervace: eva.spilkova@acfk.cz
Těšíme se na všechny nové mladé diváky a filmaře s tygří duší v roce 2022, který je rokem vodního tygra.
Děkujeme za přízeň a v novém roce se spoustou novinek na brzkou filmovanou!
CinEd tým ČR
CinEd ve spolupráci s Animánií pořádají
SEMINÁŘ FILMOVÉ VÝCHOVY
20.11.2021 / 10-15:30H
festival animánie /moving station /sloupový sál
ZNOVUVYNALEZENÁ KINEMATOGRAFIE
Animánie ve spolupráci s mezinárodním vzdělávacím programem CinEd zve na seminář filmové výchovy všechny pedagogy, lektory, vedoucí dětských kolektivů, ale i rodiče mladých tvůrců. Uváděné pásmo nejen animovaných filmů otevírá cestu k málo poznané tvorbě, která nevypráví příběhy, ale nabízí dobrodružství barev, tvarů, materiálů; ukazuje filmový pás zblízka, odhaluje počátky filmu, svobodu experimentu. Tento typ filmů má velice blízko k výtvarnému umění, poezii a hudbě. Pokud experimentu porozumíme, můžeme v něm najít zalíbení a dokonce inspiraci a nadšení pro vlastní tvorbu. Experimentální animační dílna ve druhé části semináře otevře prostor pro vlastní kreaci
Program: semináře
10:00 – 13:00 Úvod, představení projektu a metodiky CinEd, projekce krátkých filmů
13:00 – 13:30 přestávka na oběd (bude zajištěn)
14:00 – 15:30 Animační dílna navazující na práci s filmem
Registrace zde
Pro více informací kontaktujte:
SEMINÁŘ FILMOVÉ VÝCHOVY
22.11.2021 / 10-16H
Mezi výtvarným oborem a filmovou výchovu existuje celá řada inspiračních přechodů. Pedagogové výtvarné výchovy pro svou práci nejčastěji přejímají animační techniky, které umožňují práci s různými typy materiálů. Experimentální film představuje další (a z pohledu výtvarného oboru málo probádanou) oblast filmové tvorby, kterou není snadné jednoznačně vymezit, pojmenovat, skrývá se v ní však celá řada technik a výtvarných postupů, které je možné implementovat do výuky výtvarné výchovy.
Náplní semináře bude projekce a následný filmový rozbor několika experimentálních filmů z kolekce evropského projektu CinEd. Účastníci se seznámí s různými přístupy tvorby experimentálních filmů.
V praktické části semináře si budou moci sami vyzkoušet tzv. metodu rukodělného filmu vytvářeného výtvarnými zásahy do 16mm filmového pásu, a natáčení krátkých filmově-výtvarných etud inspirovaných experimentálními postupy.
JAK SE K NÁM DOSTAT?
CINED a LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA
zvou na program 8-9.8.2021
Projekce filmu KAT 8.8.2021 /11h Reduta
Španělsko, Itálie / 1963 / 87 min.
Luis García Berlanga
To nejlepší z filmové kolekce CinEd!
Jeden z nejuznávanějších španělských filmů ze strany kritiků i diváků všech dob nabízí to nejlepší z nezaměnitelné tvorby Luise Garcíi Berlangy. Bravurně kouzlí divákův smích, aby jej o pár vteřin později zmrazila. S lehkostí zachycuje nemilosrdnou sociální kritiku, obžalobu trestu smrti a účtuje s Frankistickým režimem.
Mistrovsky rozehraná, zdánlivě lehká filmová symfonie o nejzávažnějších lidských tématech. Dílo o při-jímání odpovědnosti za rozhodnutí přinášející duševní rozkol. Zaměstnanec pohřebního ústavu pod tlakem okolností nastupuje na místo popravčího, aby s novým povoláním získal i nový byt. Doufá, že rozsudek smrti nebude nikdy muset vykonat…
I přes úsilí španělské cenzury byl film zařazen na MFF v Benátkách a slavil mimořádný úspěch, jeho pozdější uvedení ve Španělsku je doprovázeno zásahy cenzury, vystřižením některých částí.
CinEd na LFŠ uvádí jeho kompletní verzi s českými titulky.
Jako bonus zve všechny zájemce o filmovou výchovu a vzdělávací projekce na seminář, dotkneme se mimo jiné toho, jak konkrétně s filmem pracovat ve třídách (info níže) a jaké další možnosti a materiál projekt CinEd školám nabízí.
JAK DOSTAT FILM DO ŠKOLNÍCH LAVIC? A JE ZDE MÍSTO PRO KATA?
Seminář k filmu Kat / 8.8.2021 / 14-15:30 h / KK2 / Klub kultury
FILMOVÁ VÝCHOVA DO ŠKOL
DÍKY KREATIVNÍ EVROPĚ A MINISTERSTVU KULTURY ČR JE VEŠKERÝ CINED PROGRAM, PODPORA A SLUŽBY POSYTOVÁNY REGISTROVANÝM ZDARMA!
Dětské dílny: Přetoč Lumièry! / Dětský stan / 9.8.2021 od 15h
9.8. od 15-16.30 h / 90 min
pro děti ve věku: 6+
lektoři: Jiří Forejt, Alexandra F. Lipovská
Kdo by neznal slavné bratry Lumiéry, kteří se proslavili vynálezem kinematografu, uspořádáním jedné z prvních veřejných filmových projekcí, ale také natočením desítek krátkých filmů. A znáte kouzelnického filmaře Georgese Mélièse? Tak trochu se společně přeneseme do jejich doby. Podíváme se na pár jejich filmů a pokusíme se přijít na kloub tomu, proč vypadají tak zvláštně. Společně si vytvoříme atmosféru, jaká panovala při lumiérovských projekcích: filmy doprovodíme zvukovým doprovodem a improvizovaným komentářem. Pokud budete mít chuť, zkusíme společnými silami sehrát a vypointovat vlastní filmovou zápletku.
přihlašování účastníku na e-mail: l.korena@seznam.cz
CinEd se vrací na celostátní přehlídku studentské filmové tvorby ČESKÉ VIZE!
Po úspěšném podzimním semináři filmové výchovy zaměříme pozornost na možnou práci s filmy (nejen v online prostředí) Kat a Jak jsem strávil konec světa.
Film ve škole (nejen) během online výuky
17.6.2021 / 15-16h /online
Filmy Jak jsem strávil konec světa a Kat z kolekce mezinárodního projektu CinEd, metodické materiály a zkušenosti se zapojením filmové výchovy nejen do online výuky bude sdílet pedagožka a lektorka Ivana Lipovská. Na konkrétních ukázkách bude představena metodika práce s filmem vycházející z materiálů CinEd, příklady využití studentských listů a další aktivity, které mohou přivést film do školních lavic.
Registrační formulář ZDE
SEMINÁŘ JE PRO REGISTROVANÉ ZDARMA!
Rovněž zveme s velké radosti, po dlouhé době projekčního temna, k zářivé naději zítřků a živému sdílení filmařského umění a projekci pod širým nebem s vámi všemi.
Nechme minulost minulostí, nové začátky volají, na programu je…MUŽ BEZ MINULOSTI
Muž bez minulosti
Finsko 2002, 77 min / r. Aki Kaurismäki / 17.6.2021 v 21h / Letní kino v parku u Roškotova divadla
Doporučený věk pro školní projekce: 15+
Muž s cestovní brašnou přijíždí do Helsinek. Přepadnou jej a zmlátí do bezvědomí. Ztrácí paměť. Nové přátelé nalézá na periferii města i společnosti mezi bezdomovci a objevuje lásku. Po zveřejnění jeho fotky v novinách se musí rozhodnout, jak naloží se svou novou/starou identitou…
Příběh který vypráví o lidech, kteří stále vědí, jak být něžní, o radosti z maličkostí a touze po opravdově prožitém životě.
Jeden z nejoblíbenějších filmů kolekce Cined na českých školách. Pojdte s námi objevovat krásy evrospkých filmů a práci se studenty, která je baví. Naše metodika se dá aplikovat na jakýkoliv film, učíme se znovu vidět, slyšet, propojovat, sdílet přesahy, přemýšlet o jak tvořit…Těšíme se na VÁS!
Pedagogické materiály k filmu naleznete ZDE
Jak pozvat film do školních lavic?
Seminář filmové výchovy CinEd 29/3/2021 od 18.30 - 20.00h
link pro připojení zde: https://zoom.us/j/94434955573
CinEd Česká republika a Otevřeno
hnutí studentů a učitelů na pedagogických fakultách, srdečně zve na:
ONLINE SEMINÁŘ FILMOVÉ VÝCHOVY
Jak pozvat film do školních lavic? A co spojuje tygra, kata a konec světa?
Vítáme především pedagogy, vysokoškolské studenty, pracovníky s mládeží i všechny kulturní pracovníky, kteří se chtějí zapojit do inovativního vzdělávání, kteří spolu s námi volají po změně českého vzdělávacího systému a chtějí našim dětem ukazovat vzdělávací cesty tak, aby byly připraveny aktivně žít a fungovat ve 21.století. Pojďte se zapojit do projektu, který má zástupce v 11 evropských zemích a popularitu si získal již na tisícovkách škol všeho druhu. Jsme držitelé akreditace pro DVPP udělované MŠMT.
SEMINÁŘ JE PRO VŠECHNY REGISTROVANÉ ZDARMA. Registrační formulář ZDE.
I přes pandemii máme Otevřeno! Lásce k sedmému umění (nejen) na českých školách.
Čekáme na vás.
Pořádá:
Mezinárodní program filmové výchovy
Přidejte se k nám na cined.eu
V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obracet na eva.spilkova@acfk.cz
Českým zástupcem a partnerem projektu Cined je Asociace českých filmových klubů acfk.cz
CinEd zve na Festival umění a kreativity do centra současného umění DOX... Protože nám filmová výchova není FUK!
Název FUK odkazuje na současný stav školství, který nám není lhostejný. Nové trendy (nejen ve vzdělávání) stojí na rozvoji kompetencí uplatnitelných v 21. století a jemných dovednostech (soft skills), které zastřešují kreativita a kritické myšlení. FILMOVÁ VÝCHOVA ZDE ZAUJÍMÁ SVÉ DŮLEŽITÉ MÍSTO… První ročník festivalu FUK nabízí rodičům, dětem, učitelům a široké i odborné veřejnosti celou řadu workshopů, debat, rodinných dílen, prezentací a dalších formátů. Protože nám to není FUK! Celý program festivalu ZDE
CINED pro vás ve spolupráci s freecinema chystá
- Jak pozvat film do školních lavic? 1.2.2021 / 15 – 16:30 H seminář pro pedagogy a jiné zájemce o filmovou výchovu
- Já to nechápu! Co je to experimentální film? 2.3.2021 / 18-19:30 H filmový workshop pro studenty ve spolupráci s Free Cinema (věk 13-18 let)
Pokud jste se zúčastnili našeho programu, velice vás prosíme o potvrzení vaší účasti. Vaše potvrzení nám pomůže prokázat Evropské komisi a Ministerstvu kultury, že semináře probíhají a je o ně zájem, díky tomu můžeme získat finanční podporu a poskytovat služby projektu i nadále zdarma. DĚKUJEME!
Potvrzení účasti provedete kliknutím ZDE
Meeting ID: 928 2497 9897 Passcode: 190298
CinEd a Modrý tygr projekce on line na MFF Juniorfest! 13-22.11.2020
Představení VOD platformy Cined během festivalu České vize
25/10 v 15h proběhne v rámci celostátní přehlídky filmové tvorby ČESKÉ VIZE ONLINE také seminář CinEd.
Účast je tedy bezpečná a možná odkudkoliv z pohodlí vašich domovů!
Pedagožka Ivana Lipovská představí mezinárodní projekt CinEd, jeho kolekci filmů, nové metodické materiály a přímo ukáže, kterak pracovat s filmem během školní výuky.
Seminář je určen pro pedagogy, kinaře, kulturní pracovníky, pracovníky s mládeží a jiné zájemce, toužící po práci s filmem ve školách i jiných prostorech.
Vzhledem k epidemiologické situaci se plánovaný seminář CinEd a jeho využití na školách uskuteční ve zkrácené a online podobě.
CinEd seminář je akreditován MŠMT a je poskytován všem registrovaným zájemcům o filmovou výchovu zdarma.
LINK PRO ON LINE PŘIPOJENÍ K SEMINÁŘI ZDE
REGISTRACE ZDE:
https://bit.ly/3m4juSH
VÍCE INFORMACÍ NALEZNETE ZDE:
https://www.ceskevize.cz/odborny-program/
http://cined.cz/
JIŽ PROBĚHLO:
Seminář filmové výchovy Cined: práce s filmem (nejen) na školách
Seminář filmové výchovy na 46. Letní filmová škola Uherské Hradiště / Cined: práce s filmem (nejen) na školách.
Asociace českých filmových klubů a projekt CinEd Vás tímto zvou na ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce.
10/08/2020 od 14:00 v Domě Kultury, Uherské Hradiště, Letní filmová škola
Program semináře volně navazuje na dopolední projekci filmu Úkryt (Bulharsko 2010) Dragomira Sholeva (10/08/2020 od 11h, sál Reduta).
Nechybět budou ani nejhodnotnější hosté – studenti, kteří s filmy v rámci výuky pracovali. Představíme možnosti zapojení se i evropskou metodiku filmového rozboru, kterou je možné využít jako inspiraci pro skladbu vlastní výuky. Opomenuty nezůstanou konkrétní příklady pedagogických aktivit vycházející z metodiky CinEd.
Pojďte s námi pomoci dětským očím poodhalit krásy umělecky hodnotných filmů, vyjadřovat se, umět vidět, slyšet, obhájit názory, pochopit práci s kamerou a pokusit se tvořit třeba s telefonem, propojovat s ostatními obory. Máme k tomu pro vás nachystanou celou výbavu nejen do školních lavic, bez háčků a zdarma!
👉 Registrace zde: http://bit.ly/2Eixq93. Vstup zdarma.
Děkujeme Kreativní Evropa a Ministerstvo kultury České republiky za finanční podporu filmové výchově.
CinEd otevírá sekci pro studenty!
Registraci a přístup k filmu měl doposud pouze učitel, což se se vznikem CinEdu doma mění. Ohlasy ze stran učitelů, kteří mají zájem nabídnout svým žákům něco víc, výjimečná situace, která se může opakovat nás přivedla k nelehkému vyjednání rozšíření vysílacích práv a vytvoření nové části projektu. A povedlo se, máme velkou radost.
Neváhejte nabídnout svým studentům práci přímo z domu.
Milí filmoví příznivci,
Z důvodů vyhlášení nouzového stavu na území České republiky (o bezpečnosti České republiky a vyhlášení z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2) na dobu od 14.00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů,
JSME NUCENI ZRUŠIT A OMEZIT VEŠKERÁ PLÁNOVANÁ ŠKOLENÍ, KULTURNÍ VZDĚLÁVACÍ AKCE , PROJEKCE V KINECH A ŠKOLÁCH.
Držme se v dnešních dnech v blízkých náručích, ze srdce přejeme nám všem pevné zdraví a dobrou náladu, dostatek sil poprat se se všemi viry, stresy, dostatek roušek.
Pro ty, kdo jsou v bezpečí svých domovů- VÝBĚR Z TĚCH NEJKVALITNĚJŠÍCH EVROPSKÝCH FILMŮ S NAŠÍ MAXIMÁLNÍ PODPOROU A NABÍDKOU EDUKATIVNÍCH DOPROVODNÝCH MATERIÁLŮ PRO VAŠE DĚTI PŘÍMO VÁM DOMŮ!
Pojďme zpomalit, povídat si s dětmi o trochu jiných filmech, o jejich mnoha barvách, dobách vzniku, tématech, souvislostech, pojdˇme se naučit znovu opravdu vidět a slyšet…a sdílet s respektem názorů.
Hurá tedy do filmových vod, pokusíme se Vám být i nyní nablízku, pokud budete potřebovat záchranný kruh, stačí nám zavolat. Tel. na koordinaci ČR Evu Spilkovou 604 274 580. (Jsme si jisti, že pomocnou ruku budete potřeba jen v počátcích, po ohmatání podpůrných materiálů.)
Následujte nás…není to tak složité registrace zde.
Pokud je ve Vaši rodině někdo, kdo za nás všechny bojuje v první linii a riskuje mnohé, to nejcennější, chceme vyjádřit HLUBOKOU ÚCTU A PODPORU.DĚKUJEME, ŽE SI NAVZÁJEM JSME OPOROU A POMÁHÁME SI!
S přáním pestrého podívání/ povídání / odhalení všech barev filmu a klidných vod Vás srdečně zdraví celý tým CinEd
Eva Spilková
děkujeme za hojnou účast!
Celoevropské setkání CinEdu ve dnech 26-30.1.2020, programu v oblasti filmové výchovy, proběhlo úspěšně
Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd se sešel v Praze, vedle českých odborníků se do Prahy sjeli zástupci Bulharska, Finska, Francie, Itálie, Litvy, Portugalska, Rumunska a Španělska. U té příležitosti CinEd představil svou činnost, která spočívá v bezplatném edukativním programu pro školy. Veřejná prezentace projektu proběhla 28. ledna 2020 v prostoru Kina 35 a zpestřila ji promítání filmu Modrý tygr.
Kromě hojné účasti kulturních center, která nám ukázala rozrůstající se zájem o projekt a spolupráci s mladým publikem, potěšily například konkrétní zkušenosti a odezvy ze stran pedagožky Ivany Lipovské a jejich dvou studentek. „Vidět výsledek a dopad práce na mladé lidi v zapojených školách o to více zahřejí, pokud víte, že pozice filmové výchovy je v ČR ve srovnání s Evropou jedna z nějtěžších,” přibližuje Eva Spilková, koordinátorka projektu CinEd. „Jedna ze studentek uvedla, že ji čtyřletá cesta a práce s filmy CinEdu přivedla až k bodu, kdy se rozhoduje o své budoucnosti a zaměstnání, okruhu životního působení a reálně zvažuje studia spojená s filmem a uměním. Druhá zase sdílela pocity z projekcí – kdy se ještě více než na film samotný těší na diskuze o filmu a práci s ním, rozvíjení dalších spojitostí s jinými druhy umění.”
Čtyřdenní setkání zemí a expertů CinEd s podporou Francouzského institutu v Praze bylo velmi úspěšné i v diskuzích a strategii pro zajištění budoucnosti plynulého chodu projektu. „Po téměř pětiletém běhu vidíte, že naše práce má opravdu smysl. Uznání se nám dostalo i od Francouzské cinematéky a budoucího lídra projektu Portugalska i všech partnerských zemí, kteří radost sdíleli,” uzavírá Eva Spilková.
V průběhu dne promluvili Pavel Bednařík (předseda Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu), Iva Hejlíčková (programová ředitelka LFŠ), Ivana Lipovská (pedagožka Gymnízia a Hudební školy města Prahy), Ralitsa Assenova (za Bulharsko a tamní učitele), Jiří Forejt (FAMU), zástupci Francouzského institutu v Paříži Marion Thevenot, Kreativní Evropy Vlaďka Chytilová a Anna Bartošková a Europe Cinema Fanette Escalier.
Fotografie: Libor Galia
V průběhu dvou dnů 27-28/01 se můžete těšit na tři vzdělávací akce filmové výchovy CinEd určené veřejnosti.
Probíhat budou zdarma v sále Kina35 Francouzského institutu.
Srdečně vás zveme na:
- pondělí 27/01/2020 9:00-15:30 – vzdělávací seminář filmové výchovy pro pedagogy, tentokrát s filmem Muž bez minulosti (podrobnosti a program níže, nebo ke stažení ZDE)
- úterý 28/01 /2020 13:00-15:15 – představení projektu a jeho filmové nabídky k užití v kulturních centrech, kinech, knihovnách aj. Nasdíleny budou praktické zkušenosti z českých a zahraničních bulharských škol a center zapojených do projektu. (Program ke stažení ZDE)
- úterý 28/01 /2020 od 16:00 se s dětmi můžete těšit na PROJEKCI MODRÉHO TYGRA S ÚČASTÍ REŽISÉRA FILMU KOLEKCE PETRA OUKROPCE.
Veřejná prezentace pro kina a kulturní centra proběhne s účastí zahraničních partnerů projektu (vč. Francouzské a Boloňské cinematéky a jiných filmově vzdělávacích organizací z Fr, Šp, Port, It, Lit, Fin, Bul).
PODROBNÉ INFO K JEDNOTLIVÝM LEDNOVÝM AKCÍM:
V CinEd ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze uvádí:
UKÁZKOVÝ SEMINÁŘ FILMOVÉ VÝCHOVY S FILMEM
„MUŽ BEZ MINULOSTI“
Kdy: pondělí 27. 1. 2020
Kde: KINO 35 ve Francouzském institutu, Štěpánská 35, Praha 1
Součástí semináře bude představení kompletí nabídky filmů pro školy i kina, metodiky filmové výchovy rozvíjené pařížským partnerem projektu CinEd Cinémathèque française. Otevřeme dveře k autonomním projekcím filmů CinEd ve školách i kinech a jako bonus připojíme pestrou škálu pedagogických nástrojů vytvořených k titulům kolekce.
Připojte se k nám v práci s mladými diváky a dalšími malými filmovými nadšenci.
Seminář je určen:
- pedagogům se zájmem o filmovou a audiovizuální výchovu
- kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí,
- lektorům volnočasových aktivit
- studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu i všem dalším zájemcům.
Vstup na seminář je zdarma a je akreditován MŠMT v rámci DVPP.
Program semináře:
9:00-9:30 registrace
9:30 – 11:30 úvod k filmu MUŽ BEZ MINULOSTI, následná projekce filmu
(Režie: Aki Kaurismäki, Finsko / Německo / Francie, 2002, 97min.)
11:30-12:00 představení projektu CinEd – nabídka, cíle a metody, zdroje informací
12:00-13:00 přestávka na oběd
13:00-14:50 práce s filmem MUŽ BEZ MINULOSTI– důvod výběru, základy filmové analýzy pro školní mládež, interkulturní odkazy, možnosti interpretace, nabídka materiálů k filmu
14:50-15:10 závěrečné komentáře a dotazy
15:10 -15:20 reflexe a připomínky k semináři
Registrace prostřednictvím tohoto online formuláře, (prosím klikněte pro přesměrování).
V případě dotazů spojených s registrací kontaktujte:
alexandra.lipovska@acfk.cz eva.spilkova@acfk.cz
Těšíme se na Vás!
DĚKUJEME ZA VAŠI PODPORU FILMOVÉ VÝCHOVY, NEMALÉ PRŮKOPNICKÉ ÚSILÍ V ROCE 2019 PŘÍMO ZE ŠKOLNÍCH LAVIC, KNIHOVEN, KIN. A JAK JE VIDNO JE NÁS STÁLE VÍCE, DĚTI MILUJÍ PRÁCI S FILMY, PROTO SE NA VÁS TĚŠÍME JIŽ V LEDNU NA DALŠÍCH VZDĚLÁVACÍCH AKCÍCH CINED.
Děkujeme! CinEd tým ČR
PROBĚHLÉ AKCE
CinEd a Animánie uvádí:
SEMINÁŘ FILMOVÉ VÝCHOVY
Kdy: 15. 11. 2019
Kde: Moving station, Koperníkova 574/56, 301 00 Plzeň 3- Jižní Předměstí
V rámci festivalu Animánie se setkáme nejen s filmem Císařův slavík legendárního režiséra Jiřího Trnky a praktickými zkušenostmi, jak s tímto filmem pracovat, ale odvážným představíme i metodiku filmové výchovy CinEd, jíž rozvinula pařížská Cinémathèque francaise, otevřeme dveře k projekcím filmů CinEd pro školy i kina a jako bonus připojíme pestrou škálu pedagogických nástrojů vytvořených k titulům kolekce. Připojte se k nám v práci s mladými diváky a dalšími malými filmovými nadšenci.
Seminář je určen: pedagogům se zájmem o filmovou a audiovizuální výchovu, kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí, lektorům volnočasových aktivit, studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu, ornitologům i všem dalším zájemcům.
Vstup na seminář je zdarma a je akreditován MŠMT v rámci DVPP.
Předběžný program:
10:00 – 12:00 / Malý sál: projekce snímku Císařův slavík (režie: Jiří Trnka, 1948)
s lektorským úvodem a doslovem
12:00 – 12:30 přestávka na oběd (zajištěno na místě formou bufetu)
12:30 – 12:45 představení projektu CinEd
12:45 – 13:45 seminární část: metodika CinEd a představení pedagogických materiálů k filmu Císařův slavík
13:45 – 15:00 praktická část: představení studentských listů obsahující pedagogické návrhy pro práci s filmem a praktická cvičení pro děti mladšího školního věku
15:00-15:30 diskuse, registrace
REGISTRACE NUTNÁ prostřednictvím tohoto formuláře (prosím klikněte pro přesměrování).
V případě dotazů spojených s registrací kontaktujte:
alexandra.lipovska@acfk.cz eva.spilkova@acfk.cz
Těšíme se na Vás!
Asociace českých filmových klubů, Mezinárodní kameramanský filmový festival Ostrava Kamera Oko a projekt CinEd Vás tímto zvou na vzdělávací projekci filmu
DUCH ÚLU
Snímek bude promítán v pátek 27. 9. od 19:30 v Galerii PLATO v rámci vzdělávacího projektu CinEd jakožto vzdělávací projekce zaměřená na pedagogy a kulturní pracovníky se zájmem o filmovou a audiovizuální výchovu. Vstup na toto promítání je zcela zdarma.
Španělsko | 1973 | 97 min. | režie: Víctor Erice | kamera: Luis Cuadrado | scénář: Víctor Erice | hrají: Fernando Fernán Gómez, Ana Torrent, Teresa Gimpera, Miguel Picazo, José Villasante, Estanis González, Juan Margallo, Ketty de la Cámara, Laly Soldevila
Když do bezútěšné španělské vesnice těsně po občanské válce přijíždí velký nákladní vůz, šestiletá Anna a o pár let starší sestra Isabel spolu s dalšími dětmi netrpělivě křičí: “Kino, kino!” Ani netuší, jak moc jim monstrum z filmu Frankenstein vstoupí do mysli. Výjimečný film Duch úlu, prvotina režiséra Victora Erice, je podle mnohých jeden z nejkrásnějších filmů vůbec. Poetická kamera Luisa Cuadrado zachycuje dětský svět, formování paměti a následky občanské války jako kritiku tehdejšího Frankova režimu.
ostravakameraoko.com
Asociace českých filmových klubů, Letní filmová škola a projekt CinEd Vás tímto zvou
na ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce
za účasti světoznámého rumunského režiséra režiséra Cătălina Mitulescu
Seminář je určen:
✓ pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
✓ kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí
✓ lektorům volnočasových aktivit
✓ studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu
✓ všem dalším zájemcům
→ Seminář se bude konat: 27.7. od 9.30 – 12.30 v Klubu Kultury 2 (Adresa: Hradební 1198, 686 01 Uherské Hradiště).
Program semináře (změna vyhrazena):
9:30-10:00 registrace
10:00-10:30 o projektu CinEd
10:30-12:00 o filmu Jak jsem strávil konec světa s jeho tvůrcem Catalinem Mitulescuem
12:00-12:30 diskuze a zpětná vazba
→ Semináři bude předcházet projekce snímku Jak jsem strávil konec světa
(režie: Cătălin Mitulescu, Rumunsko / Francie, 2006, 106 min.)
dne 26.7. od 20:30 v kině Hvězda, po projekci bude možnost debatovat přímo s režisérem snímku.
Registrace prostřednictvím ONLINE FORMULÁŘE ZDE: http://bit.ly/2JvETn8
V případě dotazů kontaktujte:
alexandra.lipovska@acfk.cz eva.spilkova@acfk.cz
Asociace českých filmových klubů, projekt CinEd ve spolupráci s Národním informačním střediskem a poradenským střediskem pro kulturu
Vás tímto zvou na:
Ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu
s projekcí filmu Císařův slavík
Vstup na seminář je zdarma a je akreditován MŠMT v rámci DVPP.
Termín a místo konání:
-
projekce filmu Císařův slavík – zahájení přehlídky Zlaté slunce : 6. června / 19:00 / Kino Blansko / Hybešova 658/6, 678 01 Blansko
-
ukázkový seminář filmové výchovy CinEd: června / 14:00 – 16:00 / Dělnický dům / Hybešova 240/1, 678 01 Blansko
V rámci přehlídky filmové tvorby dětí a mládeže ZLATÉ SLUNCE proběhne projekce filmu Císařův slavík režiséra Jiřího Trnky. Následující den se k tomuto snímku vrátíme a to během speciálního ukázkového semináře filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce! Součástí semináře bude představení nabídky filmů pro školy i kina, a metodiky filmové výchovy, jíž rozvinul pařížský partner projektu CinEd Cinémathèque française.
Seminář je určen:
-
pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
-
kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí
-
lektorům volnočasových aktivit
-
studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu a všem dalším zájemcům
Program semináře:
14:00-14:10 registrace
14:10 – 14:40 představení projektu CinEd – nabídka, cíle a metody, zdroje informací
14:40 – 15:40 práce s filmem Císařův slavík s dětským publikem ve školách i mimo ně. Příklady řízeného dialogu a analýzy části filmu, představení pedagogické podpory k filmu
14:50-15:10 závěrečné komentáře a dotazy, reflexe a připomínky k semináři, případné registrace do projektu CinEd (je dobrovolná a není podmínkou účasti)
REGISTRACE NA SEMINÁŘ NUTNÁ prostřednictvím formuláře: http://bit.ly/2OGqKqy
V případě dotazů spojených s registrací kontaktujte: alexandra.lipovska@acfk.cz nebo eva.spilkova@acfk.cz.Těšíme se na Vás!
VSTUP NA SEMINÁŘ A VYUŽÍVÁNÍ PROJEKTU JE ZDARMA
JIŽ PROBĚHLO:
Asociace českých filmových klubů, projekt CinEd ve spolupráci s Francouzským Institutem v Praze
Vás tímto zvou na:
Ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu.
Seminář je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP.
Termín a místo konání: pondělí 25. 3. 2019 v KINĚ 35 ve Francouzském institutu (Štěpánská 35, Praha 1)
Součástí semináře bude projekce a práce s filmem Místo (Režie: Ermanno Olmi / It, 1961, 90 min.), představení nabídky filmů pro školy i kina a metodiky filmové výchovy, jíž rozvinul pařížský partner projektu CinEd Cinémathèque française.
Seminář je určen:
-
pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
-
kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí
-
lektorům volnočasových aktivit
-
studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu a všem dalším zájemcům
Program semináře:
9:30-10:00 registrace
10:00 – 11:40 úvod k filmu Místo, r. Ermanno Olmi, následná projekce filmu
11:40-12:00 představení projektu CinEd – nabídka, cíle a metody, zdroje informací
12:00-13:00 přestávka na oběd
13:00-14:50 práce s filmem Jak jsem strávil konec světa – důvod výběru, základy filmové analýzy pro školní mládež, interkulturní odkazy, možnosti interpretace, nabídka materiálů k filmu
14:50-15:10 závěrečné komentáře a dotazy
15:10 -15:20 reflexe a připomínky k semináři
Registrace prostřednictvím online formuláře – prosím kliknětě ZDE
VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA
V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte: alexandra.lipovska@acfk.cz eva.paroulkova@acfk.cz
Těšíme se na Vás!
JIŽ PROBĚHLO:
Asociace českých filmových klubů a projekt CinEd Vás tímto zvou na:
Ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu. Seminář je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP.
Termín a místo konání: pondělí 28. 1. 2019 v KINĚ 35 ve Francouzském institutu (Štěpánská 35, Praha 1)
Součástí semináře bude projekce a práce s filmem Jak jsem strávil konec světa(Režie: Cătălin Mitulescu Rumunsko / Francie, 2006, 106 min.), představení nabídky filmů pro školy i kina a metodiky filmové výchovy, jíž rozvinul pařížský partner projektu CinEd Cinémathèque française.
Seminář je určen:
-
pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
-
kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí
-
lektorům volnočasových aktivit
-
studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu a všem dalším zájemcům
Program semináře:
9:00-9:30 registrace
9:30 – 11:30 úvod k filmu Jak jsem strávil konec světa, následná projekce filmu (Režie: Cătălin Mitulescu Rumunsko / Francie, 2006, 106 min.)
11:30-12:00 představení projektu CinEd – nabídka, cíle a metody, zdroje informací
12:00-13:00 přestávka na oběd
13:00-14:50 práce s filmem Jak jsem strávil konec světa – důvod výběru, základy filmové analýzy pro školní mládež, interkulturní odkazy, možnosti interpretace, nabídka materiálů k filmu
14:50-15:10 závěrečné komentáře a dotazy
15:10 -15:20 reflexe a připomínky k semináři
Registrace prostřednictvím online formuláře ZDE:
http://bit.ly/2Eixq93
VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA
V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte: alexandra.lipovska@acfk.cz eva.paroulkova@acfk.cz
Těšíme se na Vás!
CinEd, Asociace českých filmových klubů a festival Animánie Vás tímto zvou na:
Ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu s filmem Modrý tygr.
Seminář je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP.
kdy: 16.11. 2018 v 9:00 – 15:30
kde: v prostorách Moving Station, Koperníkova 574/56, 301 00 Plzeň 3 – Jižní Předměstí
Na semináři bude představen první český film kolekce CinEd a jeho pedagogický materiál, o kterém pohovoří sama autorka Mgr. MgA.Tereza Czesany Dvořáková Ph.D. Věnovat se budeme i obecně samotnému projektu, jeho výhodám, práci s platformou, metodickými materiály a nástroji pro podporu výuky, využitím projektu nejen v čase vyučování. Součástí semináře bude projekce filmu MODRÝ TYGR. Zaměříme se na nabídku konkrétních aktivit filmové a audiovizuální výchovy pro tento film a to pod vedením naší zkušené tutorky Mgr. Martiny Voráčkové.
PŘIJĎTE SE I VY ZAPOJIT DO MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU
TĚŠÍME SE NA VÁS!
Podrobný program a přihlášky na seminář pro registraci on line zveřejníme v nejbližších dnech.
V případě jakýchkoliv dotazů, či předběžnou registraci kontaktujte koordinátorku projektu CinEd v ČR Evu Paroulkovou:
eva.paroulkova@acfk.cz
CinEd a Asociace českých filmových klubů a ZŠ u Říčanského lesa Vás tímto zvou na:
ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu. Seminář je akreditovaný MŠMT v rámci DVPP.
kdy: 26. 9. 2018 v prostorách ZŠ u Říčanského lesa 8:30 – 15:00
kde: Školní 2400/4, Říčany, okres Praha – východ
Seminář bude realizován ve spolupráci ZŠ u Říčanského lesa, kde proběhla celoroční spolupráce a metodické vedení našeho tutora pro výuku a práce s dětmi v oblasti filmové a audiovizuální výchovy. Učitelé a jiní zájemci o tento obor budou mít možnost náslechu v ukázkové hodině FAV. Na semináři bude představen i první český film kolekce CinEd a jeho pedagogický materiál, o kterém pohovoří sama autorka Mgr. MgA.Tereza Czesany Dvořáková Ph.D. Věnovat se budeme i obecně samotnému projektu, jeho výhodám, práci s platformou, metodickými materiály a nástroji pro podporu výuky a využití projektu nejen v čase vyučování. Součástí semináře bude projekce filmu MODRÝ TYGR.
SEMINÁŘ JE PRO REGISTROVANÉ ZDARMA. PROSÍME ZÁJEMCE O VYPLNĚNÍ REGISTRAČNÍHO FORMULÁŘE NA:
https://bit.ly/2HeqZX4
PROGRAM SEMINÁŘE:
8:30-10:15 projekce filmu Modrý tygr: Co se stane, když se ve městě objeví modrý tygr? Dobrodružný, magický a humorný rodinný film vtáhne děti i jejich rodiče do světa fantazie. Středobodem všeho dění je trochu zapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada, ukrytá uprostřed hlučícího města. Dva kamarádi, Johanka a Matyáš, žijí bezstarostně mezi tropickými rostlinami společně s mluvícím papouškem a svými svéráznými rodiči v podání Báry Hrzánové a Jana
Hartla.
10:30-12:00 práce s dětmi po projekci – náslechová část pro účastníky semináře pod vedením tutorky CinEdu, zkušené pedagožky FAV, Martiny Voráčkové
12:00-12:30 přestávka na oběd (pro účastníky semináře zajištěno na místě formou bufetu)
12:30-15:00 seminární část: metodika CinEd a představení nových pedagogických materiálů k filmu Modrý tygr povede autorka materiálu Tereza Cz Dvořáková
PŘIJĎTE SE I VY ZAPOJIT DO MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU
TĚŠÍME SE NA VÁS!
V případě dotazů kontaktujte koordinátorku projektu CinEd v ČR Evu Paroulkovou:
eva.paroulkova@acfk.cz
Evropský projekt CinEd, Asociace českých filmových klubů a Letní filmová škola vás zvou na ukázkový seminář filmové a audiovizuální výchovy:
Jak pracovat s Modrým tygrem ve školách a na školních projekcích
Tentokrát určen nejen pro pedagogy a zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu, ale zveme k účasti i nejmenší diváky a tvůrce!
Termín a místo konání: 31.7. 2018, Letní filmová škola v Uherském Hradišti
Program semináře:
-
11:00 – 13:00 projekce snímku Modrý tygr za účasti režiséra Petra Oukropce
Lektorský úvod: Tereza Cz. Dvořáková. Debata diváků s režisérem Petrem Oukropcem. Projekce otevřena nejen účastníkům semináře a toulavým tygrům, dveře dokořán otevřeny mladým divákům a všem zájemcům o filmovou a audiovizuální výchovu.
-
13:15 -14:00 Modré tygrování – hrátky s filmem
Tygří dílna CinEd navazující na projekci filmu otevřena malým divákům, tvůrcům a žákům. Náslechová vyučovací hodina pro pedagogy, kinaře a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu semináře CinEd. Společně si o filmu popovídáme, a pomocí lehkého animačního principu zvaný Thaumatrope si každý oživíme vlastní zvíře. / CinEd dílna pořádána ve spolupráci s Free Cinemou. Doporučeno dětem ve věku 6-10 let..Kapacita dílny 15 dětí / 15 pedagogů. Občerstvení pro malé účastníky zajištěno! Syrové maso necháme tygrovi. REGISTRACE na alexandra@freecinema.cz.
-
14:15 – 16:00 vzdělávací seminář CinEd pro pedagogy a jiné zájemce o FAV za účasti režiséra Petra Oukropce
Francouzská metodika CinEd byla poprvé aplikována na český film Modrý tygr. Rozsáhlý pedagogický materiál pro učitele, ale také lektory, kinaře a další kulturní pracovníky, bude poprvé veřejnosti představen právě na LFŠ. Seminář bude uveden představením projektu CinEd, následovat bude podrobná prezentace pedagogického materiálu za účasti autorky Terezy Czesany Dvořákové a režiséra filmu Petra Oukropce. Analyzovány budou konkrétní části filmu a rozebereme konkrétní témata s filmem související. Ukážeme si, jak lze s filmem pracovat ve škole nebo v kině. Součástí bude diskuze s publikem a také – pro zájemce – registrace k bezplatnému využívání filmů a pedagogických materiálů CinEdu při práci s dětmi a mládeží. Občerstvení na místě.
SEMINÁŘ JE AKREDITOVÁN MŠMT A JE ZDARMA. PEDAGOGOVÉ ZÍSKÁVAJÍ REGISTRACÍ 5% SLEVU NA AKREDITACI LFŠ.
PROSÍME REGISTRUJTE SE NA https://bit.ly/2L3Ickm.
PROGRAM CINED ZAHAJUJE INDUSTRY PROGRAM LFŠ, KTERÝ BUDE VĚNOVÁN PROJEKTŮM FILMOVÉ A AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVY, INSPIRACI MŮŽETE NAČERPAT NEJEN Z ČESKÉ REPUBLIKY.
TĚŠÍME SE NA VÁS!
V případě dotazů spojených s registrací kontaktujte Alexandru F. Lipovskou na adrese: alex.lipovska@acfk.cz
V případě dalších dotazů kontaktujte koordinátorku projektu Evu Paroulkovou na adrese: eva.paroulkova@acfk.cz
Děkujeme za finanční podporu Ministerstvu kultury, Státnímu fondu kinematografie a Kreativní Evropě, jakožto všem zahraničním i tuzemským partnerům za spolupráci. Ministerstvu školství za udělení akreditace pro naše semináře. Velice si vážíme důvěry a pomoci, bez těchto institucí a organizaví by projekt nebyl uskutečnitelný!
CinEd a Asociace českých filmových klubů Vás tímto zvou na
ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce o filmovou a audiovizuální výchovu,
který se bude konat:
26.9. 2018 v prostorách ZŠ u Říčanského lesa
Školní 2400/4, Říčany, okres Praha – východ.
Seminář bude realizován ve spolupráci se ZŠ u Říčanského lesa, kde probíhá celoroční spolupráce a metodické vedení našeho tutora pro výuku a práce s dětmi v oblasti filmové a audiovizuální výchovy. Učitelé a jiní zájemci o tento obor budou mít možnost náslechu v ukázkové hodině FAV. Na semináři bude oficiálně představen i první český film kolekce CinEd a jeho pedagogický materiál, o kTerém pohovoří sama autorka Mgr. MgA.Tereza Czesany Dvořáková Ph.D. Věnovat se budeme i obecně samotnému projektu, jeho výhodám, práci s platformou, metodickými materiály a nástroji pro podporu výuky a využití projektu nejen v čase vyučování.
PŘIJĎTE SE I VY ZAPOJIT DO MEZINÁRODNÍHO PROJEKTU,
TĚŠÍME SE NA VÁS!
SEMINÁŘ JE PRO REGISTROVANÉ ZDARMA.
PROSÍME ZÁJEMCE O VYPLNĚNÍ REGISTRAČNÍHO FORMULÁŘE NA: https://docs.google.com/forms/d/17UgfwEOQhvkExlUplKHfF-Szj7LMJMAGxOKtzh-vvTc/edit
CinEd, Minikino kavárna a Asociace českých filmových klubů
Vás tímto zvou na
ukázkový seminář filmové výchovy pro pedagogy a další zájemce
26.1. 2018 v Ostravě v Minikině
(Kostelní 3, 702 00 Ostrava) od 9:00-16:30.
Součástí semináře bude:
- představení vzdělávacího mezinárodního projektu filmové výchovy CinEd (nabídka filmů kolekce CinEd, cíle a metody, výukové materiály a nástroje vyvinuté mezinárodním týmem expertů filmové výchovy a určené pro pedagogy a studenty)
- úvod a následná projekce filmu Jak jsem strávil konec světa ( Cãtãlin Mitulescu, Rumunsko 2006, 106 min.)
- základy filmové analýzy pro školní mládež, interkulturní odkazy a inspirace pro konkrétní pedagogické využití filmu ve výuce.
Časový rozvrh a program semináře:
9:00-9:15 registrace
9:15-12:00 seminář
12:00- 13:00 přestávka na oběd
13:00 – 15:00 seminář
15:00- 15:30 evaluace, bezplatná distribuční nabídka pro školy/ registrace.
Seminář je určen:
✓ pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
✓ kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných
projekcí
✓ lektorům volnočasových aktivit
✓ studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu
✓ všem dalším zájemcům
REGISTRACE NUTNÁ, a to prostřednictvím on-line formuláře – http://bit.ly/2BGfi42
V případě dotazů kontaktujte koordinátorku projektu CinEd v ČR Evu Paroulkovou: eva.paroulkova@acfk.cz
VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA.
TĚŠÍME SE NA VÁS V NOVÉM ROCE!
TÝM CINED
CinEd a Animánie uvádějí: ukázkový seminář pro děti a pedagogy
19. listopadu 2017 v rámci festivalu Animánie, malý sál Moving Station, Plzeň, Koperníkova 56, Most Ivana Magora Jirouse
Předběžný program semináře
9:00- 12:00
úvod, projekce filmu Začátek školního roku (režie Jacques Rozier, Francie 1956 24 min) a Světýlko (režie A. Gomis, Francie 2003,15 min),
zážitkové a praktické aktivity, analýza filmu
přestávka
12:15- 14:00 pedagogové a dospělí zájemci
úvod – projekt CinEd- bezplatná distribuční nabídka pro školy a specifika metodiky, evaluace
Seminář je určen
– dětem od 6 let, které se chtějí hravou formou dozvědět, jak se vnímat film
pedagogům se zájmem o filmovou a audiovizuální výchovu
– kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí, lektorům volnočasových aktivit, studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu, všem dalším zájemcům
REGISTRACE NUTNÁ, a to prostřednictvím on-line formuláře:http://bit.ly/2y2KYyY
V případě dotazů kontaktujte Alexandru F. Lipovskou na adrese: alexandra.lipovska@acfk.cz
Archiv aktualit:
CinEd a LFŠ uvádějí: Metodika filmu Ve výstavbě
3. srpna 2017 od 17:30 v Klubu kultury Uherské Hradiště, Hradební 1198, 686 60 Uherské Hradiště
představení metodiky projektu CinEd a diskuze s režisérem José Luisem Guerínem o vzdělávacích materiálech k jeho filmu
Této akce bude předcházet projekce snímku Ve výstavbě za účasti režiséra Josého Luise Guerína (2. 8. 2017 v 11:30 hod., Reduta, Uherské Hradiště)
Obě akce jsou vhodné jak pro pedagogy, pracovníky kin a dalších kulturních zařízení, tak pro širokou veřejnost se zájmem o možnosti rozšíření filmové výchovy v České republice.
Vstup je zdarma (akreditace LFŠ není nutná).
Prosíme o registraci na: http://bit.ly/2snsKsv
Případné otázky směřujte na: alexandra.lipovska@acfk.cz.
CinEd, LFŠ a Free Cinema: Minikonference Metodika ve filmové výchově
3. srpna 2017 v 10:00–13:00 v Klubu kultury Uherské Hradiště, Hradební 1198, 686 60 Uherské Hradiště
Představeny budou se různé metodické přístupy v oblasti filmové výchovy na školách i mimo ně. Prezentovány budou konkrétní metodické a pedagogické materiály a další typy učebních pomůcek.
Prezentující:
CinEd
Mezinárodní program filmové výchovy CinEd zpřístupňuje evropské filmy dětem a mladým divákům ve věku 6-19 let. Českým partnerem projektu je Asociace českých filmových klubů.
P100
AČFK nově kinům umělecky hodnotné filmy z vlastní distribuce i z kultovního Projektu 100, které jsou opatřeny informačními a metodickými materiály. Vše pro potřeby školních projekcí.
Free Cinema
Free Cinema: program otevřeného filmového vzdělávání se dlouhodobě zaobírá situací nad filmovou/ audiovizuální výchovou i dalšími formami AV edukace. Vytváří metodické materiály na téma “Jak uvést film? (dětem)”
Animánie
Animánie organizuje a pořádá kulturní a vzdělávací aktivity zaměřené na film a animaci, k té také vytváří metodické materiály.
a další…
Zveme pedagogy, pracovníky kin a dalších kulturních zařízení, ale také veřejnost se zajímající se o téma filmové výchovy.
CinEd – ukázkový seminář pro pedagogy a další zájemce Zlín
2. červen v 9:00–16:30 – Alternativa – kulturní institut Zlín
Asociace českých filmových klubů, Zlín Film Festival a evropský projekt CinEd Vás zvou na ukázkový seminář pro pedagogy a další zájemce. Představíme nabídku filmů CinEdu pro školy i kina aj. a metodiku filmové výchovy, jíž rozvinul pařížský partner projektu CinEd Cinematheque francaise.
VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA, REGISTRACE NUTNÁ, a to prostřednictvím on-line formuláře –http://bit.ly/2omZRtO
Seminář je určen
– pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
– kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí, lektorům volnočasových aktivit, studentům VŠ se zájmem o filmovou výchovu, všem dalším zájemcům
Předběžný program semináře
9:00-9:30 registrace
9:30-12:00 dopolední část programu:
představení projektu CinEd, úvod k filmu a filmové analýze
12:00-13:00 přestávka na oběd
13:00-16:30 odpolední část programu:
projekce filmu Duch úlu (r. Víctor Erice, Španělsko 1973),
interpretace a vybrané motivy z filmu, metody práce s nimi vhodné pro školu, skupinová práce s pracovními listy
CinEd – Ukázkový seminář pro pedagogy a další zájemce Olomouc
28.4 .2017| 9:00-16:00 | Pevnost poznání (Areál Korunní pevnůstky), 17. listopadu 7, 779 00 Olomouc
AČFK, AFO a evropský projekt CinEd Vás tímto zvou na ukázkový seminář pro pedagogy a další zájemce. Představíme Vám nabídku filmů CinEdu pro školy i kina aj. a metodiku filmové výchovy, jíž rozvinul pařížský partner projektu CinEd Cinematheque francaise. Seminář proběhne v rámci 52. Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc.
VSTUP NA SEMINÁŘ JE ZDARMA, REGISTRACE NUTNÁ: prostřednictvím on-line formuláře –http://bit.ly/2nfzAyr
Seminář je určen
-
pedagogům se zájmem o filmovou/ audiovizuální výchovu
-
kulturním pracovníkům, kinařům, knihovníkům, organizátorům veřejných projekcí
-
lektorům volnočasových aktivit
-
studentům vysokých škol se zájmem o filmovou výchovu
-
všem dalším zájemcům
Předběžný program semináře
9:00-9:30 registrace
9:30-9:50 Představení projektu CinEd – nabídka, cíle a metody, zdroje informací
9:50-12:00 Úvod k filmu Bláznivý Petříček – důvody výběru, základy filmové analýzy pro školní mládež, interkulturní odkazy, možnosti interpretace
12:00-13:00 přestávka na oběd
13:00-14:50 projekce filmu Bláznivý Petřiček (r. Jean-Luc Godard, 1965)
14:50-15:30 závěrečné komentáře a dotazy
15:30 -16:30 reflexe a připomínky k semináři
CinEd a Festival umění a kreativity zde po roce zpět do DOXu... Protože nám filmová výchova není FUK!
Lorem ipsum dolor sit amet
Zde Vložte Text Nadpisu
Plánované akce v dubnu 2022:
Zde Vložte Text Nadpisu
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.