O PROJEKTU


Mezinárodní program filmové výchovy CinEd zpřístupňuje evropské filmy dětem a mladým divákům ve věku 6-19 let. Českým partnerem projektu je Asociace českých filmových klubů.

CinEd nabízí filmy pro školní projekce, realizované ať již přímo ve školách, v kinech nebo v dalších kulturních institucích. Filmy jsou organizátorům představení nabízeny zdarma a instituce mohou programy zpoplatnit do výše pokrytí svých provozních nákladů spojených s projekcí.

Partnerskými zeměmi projektu CinEd jsou aktuálně Bulharsko, Česká republika, Finsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko a Litva, do projektu v tomto roce přistoupilo Německo a Chorvatsko.

Specifikem projektu CinEd je jeho zaměření na umělecké filmy a jejich přiblížení nejmladším divákům prostřednictvím osvědčené a mezinárodně ceněné metodiky vyvinuté v rámci Cinemathéque française. Součástí nabídky jsou vedle samotných filmů také metodické materiály, pedagogické bonusy  – videa (tématicky zaměřené sestřihy z filmů kolekce v délce 20min), pro studenty  jsou k dispozici pracovní listy  či on line interaktivní Prostor mladého diváka. Zde se otevírá možnost stahování filmových políček ke každému z titulů, skládání pořadí dle vlastního výběru, možnost vytváření vlastních scénářů aj.

CinEd  usiluje svou podporou o integraci filmové výchovy do běžných školních kurikulí, nabízí školení pro pedagogy a kulturní pracovníky. Ty jsou za finanční podpory Kreativní Evropy a Ministerstva kultury nabízeny zájemcům zdarma.

Jako jediný projekt v ČR nabízíme zdarma školám a pedagogům tutoring: celoroční metodickou podporu a konzultace zkušených tutorů a expertů filmové výchovy CinEd (MgA. Jiří Forejt, Mgr.Ivana Lipovská,  PhDr.David Čeněk). Po jeho absolvování budete schopni pracovat se třídou zcela autonomně.

Zapojení se do projektu je velice jednoduché. Po registraci on line na platformě www.cined.eu koordinátorka projektu překontroluje vhodnost kandidáta a účet schválí. Proto prosím vyčkejte na aktivaci účtu, kontrola je nutná pro ochranu a proti zneužití projektu. Následně si nainstalujete přehrávač a stahujete filmy a metodické materiály pro svou výuku zdarma. Co se týče technického vybavení – pro projekci ve školách je nutné mít na místě projektor propojen s pc a zatemněnou místnost (nebo alespoň žaluzie), nic víc.

Uživatelský návod (konfigurace počítače, stažení přehrávače, objednávka a stahování filmů, podmínky před projekcí, technická podpora, podmínky použití) ke stažení zde: Uživatelský manuál.

Pokud si nejste jisti jak přesně pracovat s filmy – zprostředkujeme pro třídy projekce za doprovodu našeho letora. Ty se mohou uskutečnit jak ve vaší škole, tak v místním kině, galerii, kulturním centru. 

Filmy promítneme,  trošku rozebereme, trošku pomůžeme pochopit, ukážeme, co vše se dá filmovou řečí vyjádřit, film je uměním, pojďme jej společně propojovat – nezáleží na tom, zda jde o komerční trhák, či pomalu plynoucí film, film černobílý, s titulky či s nejmodernějšími efekty. Pojďte (nejen) děti učit vidět, slyšet, prožívat, vyjadřovat se, rozeznat přesahy, zaznamenat detaily, přemýšlet o možnostech jak tvořit – ať již film, text, hudbu, či projekt v budoucím zaměstnání, vést debaty o prožitcích,  naučit se propojení,  prožít syntézu skrze filmové umění.

SEMINÁŘE CINED PRO PEDAGOGY A JINÉ ZÁJEMCE O FILMOVOU A AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVU JSOU CERTIFIKOVÁNY MINISTERSTVEM ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY ČESKÉ REPUBLIKY.

Těšíme se na to, že s námi pomůžete dětským očím poodhalit krásy umělecky hodnotných filmů.

S jakýmkoli dotazem a problémem vám velice rádi pomůžeme, neváhejte nám zavolat, nebo napsat na eva.spilkova@acfk.cz, tel.604 274 580

754

Školních projekcí

353

Registrovaných pedagogů a insitutcí ČR

31

Uspořádáných vzdělávacích seminářů filmové výchovy (ČR)

35000

Mladých diváků

Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Kreativní Evropy.

Děkujeme za podporu!